Autor: Cal Newport

Změňte své návyky, vezměte si svou pozornost i čas zpět a žijte život, ve kterém digitální technologie slouží vám, ne vy jim

Proč jí věnovat čas

Všude se pohybují jedinci s obličeji přilepenými na placičkách, co podlehli. Vytváří si návyky, díky kterým ztrácí svůj čas a koncentraci.

Svou pozornost odevzdávají obchodníkům, kteří moc dobře vědí, jak s ní pracovat.

V dobrém víře, že je vše v naprostém pořádku a bezpečí, se nechávají stáhnout do virtuálního světa a zapomínají žít tam venku. Reálné životy, reálné příběhy a vztahy, v souladu s přírodou.

Možná jeden den zjistí, že nežijí svůj život. Možná budou mít jen divný pocit a neznají příčinu. Anebo si toho, co se s nimi děje, nikdy nevšimnou.

Tak vypadá dnešní svět/život zahlcený digitálními technologiemi.

Autor Cal Newport hned z kraje knihy popisuje, jak ekonomie pozornosti funguje.

Formou praktických doporučení nabízí cestu, jak se z tohoto světa vymanit. Stát se digitálním minimalistou.

Cílem není odstěhovat se do jeskyně a placičku už nikdy nevzít do ruky. Cílem je vzít si svou pozornost zpět. Zbavit se závislosti, o které si většina myslí, že se jich netýká, ale jsou v ní až po uši. A najít zdravou míru.

Soustředit se na důsledně vybrané digitální aktivity, které přináší do života hodnotu a nejsou jen konzumenty času, energie a peněz bez užitku. Slouží v okamžiku, kdy jsou potřeba. Neřídí život. Nesuplují a nenarušují mezilidské vztahy.

Hodnocení

Velkým AHA pro mě bylo zjištění, jak funguje business za zády digitálních technologií. Obchod s naší pozorností. Kdy je cílem přimět uživatele, aby produkty neustále používali. Čím déle, tím lépe. A ONI vydělávali peníze.

„Telefon je výherní automat. Pokaždé, když na něj kouknu zjišťuji, že jsem něco vyhrál.“

Některá navrhovaná opatření na cestě k digitálnímu minimalismu, jsou hodně drastická. Věřím, že u někoho budou potřeba. Zároveň si myslím, že mohou být blokem (strašákem) zahájení změny.

Možná bude stačit najít si vlastní pohodlnější cestu. Záleží na konkrétní situaci, podmínkách, odhodlanosti a disciplíně.

Já jsem se nevydala cestou úplného odpojení. Stačilo mi postupně udělat pořádek (úklid) v jednotlivých digitálních aktivitách/zařízeních/aplikacích, nastavit hranice, držet bdělou pozornost a vedle toho rozvíjet činnosti a návyky, které neustálou nutkavou potřebu digitálního světa nahrazují.

Knihu doporučuji všem, kteří cítí, že je něco špatně. Všem, kteří chtějí udělat změnu a neví, jak na to. Je to skvělý průvodce. Najdete v ní konkrétní návody. Konkrétní zkušenosti lidí. Stačí vybrat ty, které sednou a se změnou pomůžou. Nespěchat a netlačit na sebe.

Kniha Digitální minimalismus je čtivá. Přelouskat ji jedním dechem během pár dní je reálné. To ale nestačí. Po přečtení je důležité rozmyslet si svůj vlastní plán, začít a hlavně vydržet.

Držím palce. To, co čtením i změnou získáte, rozhodně stojí za námahu.

MINI obČASník

KAŽDÉ DRUHÉ ÚTERÝ

MINIMALISTICKÝ VÝLET DO PRACOVNÍHO I OSOBNÍHO ŽIVOTA