Autor: Leo Babauta

Návod na jednoduchý systém osobní produktivity

Proč jí věnovat čas

Existuje řada komplexních systémů pro zvyšování osobní produktivity. Tenhle je jiný. Autor vybral to nejlepší ze systémů „Mít vše hotovo“ (David Allen) a „7 návyků skutečně efektivních lidí“ (Stephen Covey), přidal k nim další myšlenky a vytvořil systém ZTD „Zen to done“ (víc o systému na webu).

Cílem není za každou cenu maximalizovat výkon, ale postupně zjednodušit fungování a žít spokojený smysluplný život. Alespoň tak vnímám poselství knihy já.

ZTD je založený na sadě 10 návyků, díky kterým se začnete věnovat systematicky tomu důležitému, zjednodušíte a zefektivníte fungování v pracovním i osobním životě, získáte větší kontrolu nad časem i tím co děláte, a budete mít konečně vše hotovo.

Kniha popisuje přehledně, jak celý systém zavést, jaké návyky vytvářet/změnit, proč je do života zavádět. Ukazuje názorně, jak konkrétně postupovat.

Hodnocení

Mám ráda systémy. Nesmí být složité na zavedení a realizaci. Jinak dlouho nevydržím a odpadám. ZTD je jednoduchý a zjednodušuje.

Na systému se mi libí, že funguje hned, jak s ním začnete. Stačí zvládnout jeden návyk, máte dobrý pocit a chcete víc.

Další dobrou zprávou je, že není nutné dělat vše. Vyberete si návyky, které vám dávají největší smysl a zapadnou do vašeho života. Zbytek třeba jindy nebo taky nikdy.

Mě nejvíc pomohla čistka v e-mailech, zavedení Zero inbox a nastavení workflow pro pravidelné zpracování inboxů. Další výhrou pro mě bylo zjednodušení plánování na úrovni týdne a dne a zavedení rutin.

Kniha je čtivá. Autor se neopakuje. Jednotlivé části na sebe dobře navazují. Text je dobře pochopitelný bez zbytečného balastu.

Během pár dní máte přečteno a můžete začít konat. Postupně zavádět návyky do života. Díky tomu existuje větší pravděpodobnost úspěchu, než když se zahltíte vším najednou. Ale o tom se detailně dozvíte v knize.

ZTD doporučuji právě pro jednoduchost. Bez práce ale nejsou koláče. Takže vás čeká běh na dlouhou trať, se slibným výhledem do budoucnosti, pokud začnete a neodpadnete po cestě.

MINI obČASník

KAŽDÉ DRUHÉ ÚTERÝ

MINIMALISTICKÝ VÝLET DO PRACOVNÍHO I OSOBNÍHO ŽIVOTA