Autor: Chip Heath, Dan Heath

Proměna, aneb jak věci změnit, když je změna zdánlivě nemožná

Proč jí věnovat čas

Výraznějších změn je náročné dosáhnout u sebe. A co teprve realizovat změny, které se dotýkají druhých. Narážíte na odpor, nepochopení, neúspěch. A to v obou případech.

Co je skutečně za tím? Proč je změny tak těžké realizovat? Proč se nám nedaří?

Na vině je věčný konflikt mezi racionálním myšlením (jezdcem) a emocionálním myšlením (slonem).

Kniha Proměna pomáhá pochopit, jak obě části myšlení fungují, co děje a proč. Proč se nedaří změny realizovat, a co dělat, abychom dosáhli požadovaných výsledků.

„Chcete-li změnit určité chování, nasměrujte jezdce, motivujte slona a zformujte cestu“.

Hodnocení

Mám spoustu nápadů jak věci měnit. Dřív jsem nechápala, proč ostatní nesdílí mé nadšení a nehrnou se je okamžitě uvádět v život. Zvlášť, když je to tak skvělý nápad. A taky proč se mi občas nedaří změny u sebe dotáhnout ke zdárnému konci.

Díky pochopení fungování rácia, emocí a jejich vzájemné interakce nejsem už tak přísná na sebe a mám pochopení i pro ostatní. Taky jsem získala nový úhel pohledu, jak změny prosazovat a komunikovat.

Přiznám, že Proměna není úplně čtivá knížka (alespoň pro mě). S přestávkami jsem ji četla 2 roky. Teorie je protkaná případovými studiemi, ve kterých jsem se ztrácela a neudržela pozornost. Motivace jí dočíst byla veliká. Pochopení, které přináší považuji za zásadní pro osobní život, vztahy i práci.

Řadím jí mezi knihy, ke kterým je potřeba se opakovaně vracet a zkoušet v praxi, když k tomu je příležitost. Získané know-how se mi bude hodit. Zřejmě proto, že change management je moje srdeční záležitost 🙂

Doporučuji ji každému. A zejména pokud se věnujete realizaci změn v organizaci či společnosti a nejde to tak úplně hladce.

* Papírová kniha bohužel není k sehnání.

MINI obČASník

KAŽDÉ DRUHÉ ÚTERÝ

MINIMALISTICKÝ VÝLET DO PRACOVNÍHO I OSOBNÍHO ŽIVOTA