Autor: Zuzana Šochová, Eduard Kunce

Kniha o agilních metodách řízení projektů

Proč jí věnovat čas

Doba je rychlá. Technologie i svět se ženou dopředu a mění. V businessu je potřeba neustále reagovat na změny venku i uvnitř. Na co dřív měly firmy rok, to musí být schopné měnit „včera bylo pozdě“. Vyhrávají ti, co se dokáží pružně přizpůsobit.

A proto jsou tu agilní metody. Původně designované a používané pro vývoj softwaru. Dnes se jejich využití posouvá i na úroveň celých organizací. Těší se oblibě. Zlepšují fungování firem, spolupráci, komunikaci, realizaci změn a inovací, výsledky, i spokojenost zákazníků.

Po knize sáhněte, pokud chcete získat komplexní obrázek o tématu. Je to takový základní průvodce světem agile.

Detailně seznamuje s tím proč být agilní a proč firmu transformovat, s agilními metodami, procesy, praktikami a artefakty od slovníčku pojmů, přes role, praktiky, artefakty, meetingy a aktivity až po popis jednotlivých frameworků. A to jak teoreticky, tak prakticky.

„Být agilní znamená žít agilní filozofií, je to odlišná firemní kultura a nálada.“

Hodnocení

Zuzanu Šochovou jsem potkala před deseti lety při zavádění Kanbanu do IT týmu. Tenkrát jsem byla ještě zelenáč a slovo agile byl jen další IT buzzword.

Agilní metody řízení projektů jsem vzala do ruky v okamžiku, kdy jsem měla už hodně načteno, i reálnou zkušenost z praxe s použitím Kanbanu a Scrumu při vývoji softwaru.

Agile už není jen o IT. Ve firmách živelně probíhají agilní transformace.

Agile není jen o metodách, procesech, artefaktech, jak si mnozí myslí. Je v prvé řadě o myšlení, přístupu, chování, hodnotách a kultuře. Agile je filozofie.

Díky knize tuhle filozofii chápu. Pospojovala jsem si informace a zjistila, co to ten agile vlastně je a jak se pořádně dělá.

Doporučuji pro čtivou komplexitu tématu doplněnou o příklady z praxe.

MINI obČASník

KAŽDÉ DRUHÉ ÚTERÝ

MINIMALISTICKÝ VÝLET DO PRACOVNÍHO I OSOBNÍHO ŽIVOTA