Rok se s rokem sešel. Novoroční bilancování ukazuje, že ten minulý byl záživný na každý pád. Až si sednu na konci toho letošního, budu přemítat a dívat se na obzor, věřím, že řeknu to samé. Jako každý rok.

Změna je život

Všude čtu, jak rok 2020 zahýbal životy lidí. I mým. Svým způsobem. Ostatně jako každý jiný. Někdy je to méně, jindy více intenzivní. Někdy je to méně, jindy více emocemi zabarvené. Každopádně plné změn.

Z podstaty jsem nastavená na změny. Změny iniciuji. V sobě i ostatních. Je to dar i nedar. Změna je impulsem k hledání cesty. Změna je život.

Většina situací mívá řešení. Ty, co nemají, nezbývá než přijmout a (od)pustit. To, co se nedaří, obvykle není moje cesta. Je to upozornění … TUDY NE.

Čemu dávám pozornost, to roste. Nedává mi smysl rýpat se v tom nefunkčním. Nedává mi smysl hroutit se. Dává mi smysl vzít informaci, co udělat jinak nebo nedělat vůbec. Poučit se. A jít dál.

Dává mi smysl rozvíjet to zdařilé. Tomu věnovat pozornost a tím podporovat život. Za to být vděčná.

Dává mi smysl dívat se, alespoň na pár chvil, zpátky a vyhodnotit to podstatné. Jednou za měsíc, čtvrtletí nebo rok.

Novoroční bilancování

V době vánoc si dělám chvíli na ohlédnutí za loňským rokem. Vyjadřuji vděčnost za vše, co jsem si uvědomila, co se mi podařilo. (Od)pustím vše nefunkční a nezdařilé. Určím si priority pro následující rok. A pustím se za svým záměrem.

Předsevzetí není moje parketa. Ke změně potřebuji motivaci, záměr, zážeh a návyk. Ne 1.1.

Nedefinuji si ani cíle (pokud nejde o projekt). Dávám si záměr a stanovuji priority. Díky tomu během roku zvládnu víc, v pohodě a bez stresu.

Minulost byla. Život je teď. Budoucnost je prázdné plátno. Čisté a zářivé. A je jen na mě a na vás, jaké dílo (s)tvoříme.

Pokud s vámi můj přístup souzní, stáhněte si dole tuhle šablonu myšlenkové mapy pro X-mind a udělejte si také malé zamyšlení.

Novoroční bilancování - myšlenková mapa

Report toho nejdůležitějšího z 2020

Kdo by to byl na začátku řekl:

 • Světová pandemie změnila můj záměr ve vydělávání peněz. Rodinná situace vyžaduje být k dispozici víc než jsem plánovala. Hledám tedy, místo trvalého full time jobu, spolupráce na projektech a převážně v remote režimu. Vedle toho nabídnu i placené konzultace a optimalizace procesů.

 • Skládám svoji vizi. Zatím mám hodnoty a jistý směr, který potřebuje ještě uzrát. Vize chce svůj čas. Z Melvilu jsem si k tomu nadělila Proč.

 • Vzdělávám se víc, jak za celou dobu v zaměstnání (prošla jsem třeba i Digitální garáž od Googlu, WS na Design thinkingu, spoustu on-line WS, článků, videí a podcastů, většina se točí kolem on-line světa).

 • Investovala jsem spoustu peněz do knih z Melvilu. Mám už plnou poličku. Nejvíc se těším na Digitální minimalismus, Soustředění a Atomové návyky.

 • Nejvíc mě vloni ovlivnila kniha Pomalu, Zen a hotovo a Myslet srdcem.

 • Můj osobní život i ten pracovní jdou cestou zjednodušování. Uklízím v digitálním světě a pomáhám s úklidem v procesech ostatním, aby si udělali prostor pro růst i život.

 • Jarní lock down mi do života přinesl spoustu zajímavých žen z on-line světa a zejména on-line businessu, díky projektu Otoč korunu. S několika z nich tvoříme i nadále podporující komunitu.

 • Pojmenovala jsem skrytý dar. Vidím potenciál lidí, a jak je propojit mezi sebou.

 • Vystoupila jsem z komfortní zóny a začala dělat živá vysílání na FB. Vyzkoušela si být hostem podcastu i hostem ve video rozhovorech pro úžasné ženy. Před rokem bych nevěřila, že to dokážu. Ujasňuji si tím, jak mluvit o tom, co dělám.

 • Vést rozhovory se mi líbí. S lidmi, kteří mají co říct k procesům, projektům a zjednodušování. Propojím je tak se světem. Můžete být jedním z nich. Stačí se ozvat.

 • Vytvořila jsem si tenhle web, začala psát blog a posílat Občasník. Něco z toho bylo poprvé, něco už prošlapaná cesta.

 • Udělala jsem pár konzultací a optimalizací procesů za referenci. Každému tohle doporučuji.

 • Začala jsem mentorovat pro Holky z marketingu. Náhoda mi přivála i mentoring pro akcelerátory Impact Hubu. Zřejmě přibydou i další příležitosti, neb mentoring mi dává smysl. Zatím je to v neziskovém módu.

 • Sama pokukuju po mentorovi, ale ještě nemám přesně vydefinované potřeby. Letos na to přijde řeč.

 • Uzavření doma pro mě není až taková změna. Vzalo mi sociální život tam venku. Dalo mi sociální život v on-line světě, což ale není totéž. Ale chvála bohu za to.

 • Nevidět živou duši mi ukázalo i mé vnitřní bubáky. Začala jsem meditovat. A pomáhá to. Letos se chci víc věnovat práci s destruktivními emocemi. Už i vím, jak na to.

 • Ač hodně lítáme venku po kopcích, pravidelný pohyb mi chyběl. Rozběhala jsem se. Mám motivaci, návyk je vytvořen a kondice stoupá. Zima s tím asi trochu zamává.

 • Vnímám, že ač jsme spolu všichni doma, potřebuji vědoměji věnovat pozornost svým blízkým. Neustálý multitasking mě vyvádí z tady a teď. Skloubit všechny role v jednom prostoru, v jeden čas, je výzva i do dalších měsíců.

Shrnuto podtrženo

Můj loňský rok byl školou SMYSLUPLNOSTI a možná i SOUCITU, kterému se učím. Otevírá se přede mnou rok pod taktovkou SVOBODY, která nabyla daleko většího významu.

Cítím, že to bude ještě hodně o hledání mé cesty. I když ta podstatná uvědomění a rozhodnutí se již udála.

Přeji vám, ať se daří na cestě, kterou jste si vybrali. A budu ráda, když se budeme v tomto roce potkávat tu na blogu, ve vaší e-mailové schránce, na Linked in profilu či na facebookové fun page.

Nasdílejte do komentářů i vaše shrnutí. Ráda se inspiruji.

Šablona Novoroční Bilancování pro X-mind

JE VAŠE, NA JEDEN KLIK!

Ať se vám bilancování daří. A jestli chcete, nechte mi tu e-mail. A já vám zase něco pošlu.

MINI obČASník

KAŽDÉ DRUHÉ ÚTERÝ MINIMALISTICKÝ VÝLET DO MÉHO PRACOVNÍHO I OSOBNÍHO ŽIVOTA

Inspirativní novoroční bilancování

Přečtěte si, jak prožívali rok 2020 ostatní. Ať v on-linu, tak i v off-line světě: