Juknu co je nového … Z juknutí se stává hodina. Ponoření do životů jiných. Sociální sítě jsou designované tak, aby si získaly pozornost. A co nejdéle ji udržely. A daří se jim to.

S čím máte tu čest

Sociální sítě propojují. Přináší zajímavé příležitosti. Baví. Jejich primárním cílem však není naše zábava. Je to business, ekonomie pozornosti. Promyšleně využívají naše sociální instinkty a vytvářejí závislost. Čím delší dobu strávíte na sociálních sítích, tím víc příležitostí k ovlivnění vzniká. A tím víc peněz tvůrci vydělají.

Tenhle svět ví, jak upoutat pozornost. Dokáže sežrat neskutečné množství času a vtáhnout člověka do jiné reality.

Lidi ale začínají být intenzitou vyčerpaní. Hledají cestu ven. Čtu výkřiky do tmy přímo na místě činu.

Sociální sítě vědomě

Nejsem zastáncem úplného odstřihnutí. I když občas pořádný off dává smysl. Díky Facebooku a Linked In jsem poznala několik velmi dobrých přátel, získala spousty kontaktů, pracovní příležitosti a čerpám tu zdroje informací.

Sítě využívám a budu. Vědomě.

Za těch pár let jsem si prošla fázemi od pocitu, že tam musím být, až po úplné několikaměsíční odpojení. A našla si systém. V němž jsou sítě dobrý sluha, a ne zlý pán.

9 kroků ke zkrocení sociálních sítí

Jedná se o doporučení, která nejsou povinná. Cílem je ukázat, co může fungovat.

  • Vyjasněte si cíle. Co na sítě chodíte dělat. Bavit se? Získávat kontakty? Dělat business?

  • Nastavte si limity (délka návštěvy, četnost návštěv, dny off) a ty dodržujte. Zapněte minutku nebo použijte aplikaci Forest (pro IOS, Android i rozšíření pro Chrome).

  • Neuspokojujte všechny potřeby a cíle najednou. Oddělte je do bloků, třeba i 5 minutových. Líp se vám bude držet fokus.

  • Vyjasněte si záměr konkrétní návštěvy. Nechoďte tam jak do cukrárny. Jinak vás cukříčky dostanou a prokrastinace nemine.

  • Vypněte všechny notifikace. Choďte tam z vašeho rozhodnutí. Kdy chcete nebo máte naplánováno.

  • Ukliďte si ve virtuálním světě. Pročistěte sítě, skupiny, přátele. Buďte jen tam, kde to dává smysl a má přínos.

  • Smažte aplikace z mobilu a choďte na sítě jen z PC. Výrazně snížíte počet návštěv.

  • Když už tam jste, protože víte proč, tak držte fokus na záměru a moc se nerozjíždějte.

  • Vytvořte si trvalý návyk vědomého přístupu a zůstaňte trpělivě vytrvalí.

Berličky

Udržet se na uzdě bývá často náročné. Proto jsou tu berličky. Aplikace, co vám na sítích pomůžou udržet pozornost a zvládnout přechod k trvalým návykům.

  • Na mobilu použijte nastavení času u obrazovky a nastavte si limity pro aplikace sociálních sítí na den (v Iphonu najdete v Nastavení – Čas u obrazovky, Android – v Nastavení – Digitální rovnováha a rodičovská kontrola).

  • Vyčistěte si Facebook a skryjte vše, co nechcete vidět s F.B.Purity (pro Firefox)

  • Skryjte si doporučená videa a komentáře na Youtube a soustřeďte se na to, proč jste přišly s Youtube Blinders (pro Firefox)

  • Díky Siempo (zatím jen pro Android) vás nebudou lákat na první obrazovce mobilu aplikace sociálních sítí a notifikace si můžete nechat poslat najednou. Zvýšíte tak svou digitální pohodu.

Nevěřte a měřte

Nevěřte svým pocitům. Jakmile začnete omezovat své zaběhlé chování a přestanete mít přístup k sociálním sítím kdykoliv, mozek i tělo budou žebrat. Budete se cítit nesví. Možná se nudit. Vydržte. Překonáváte návyk. Čokoláda ani další kafe to nevyřeší.

Než se do změny pustíte, připravte si kvalitní náhradu. Co jiného budete dělat, když vás přepadne nuda nebo potřeba jít si pro cukříček. A co uděláte se získaným volným časem. A taky jak na to, aby se změna stala trvalou.

Změřte si čas strávený na sítích před změnou a třeba týden po nastavení nových pravidel a návyků. V vyhodnoťte. Jste efektivnější? Jak se cítíte?

Dejte mi vědět, jak se vám změna daří.

Chcete další tipy? Přihlaste se k odběru obČASníku a dostanete je přímo do vaší schránky.

ZDROJE: 

  • Fotografie od uživatele PhotoMIX Company ze služby Pexels 
  • Call Newport Digitální minimalismus

MINI obČASník

KAŽDÉ DRUHÉ ÚTERÝ

MINIMALISTICKÝ VÝLET DO PRACOVNÍHO I OSOBNÍHO ŽIVOTA