Autor: Gabriela Končitíková

Sebe rozvojová kniha o tom, jak se stát silnější a šťastnější podle životních zásad Tomáše Bati

Proč jí věnovat čas

Tomáš Baťa říkal: „Chcete-li vybudovat velký podnik, vybudujte nejdříve sebe„.

Kniha je praktickým návodem vytvoření rovnováhy na úrovni těla, mysli, duše a vztahů. Návodem na to, jak měnit sama sebe, své návyky a chování, rozvíjet tvůrčího ducha, budovat své nejlepší a hledat cestu k životnímu stylu, který činí život šťastným.

Autorka knihy Gabriela Končitíková je projektovou manažerkou Nadace Tomáše Bati. Ženou, která se dlouhodobě zabývá odkazem tohoto úspěšného muže. Inspirace BAŤA je její několikátou knihou v řadě s baťovskou tématikou. K tématu založila i web.

Kniha je pro každého, kdo má chuť na sobě systematicky pracovat a tvořit po malých krůčcích své štěstí. Je rozdělená do 4 sekcí (tělo, mysl, duše, vztahy) a obsahuje 99 základních pravidel baťovské filozofie.

Část knihy je věnovaná vztahům mezi mužem a ženou. A najdete tu i konkrétní návod, jak se do změn pustit.

Hodnocení

Kniha je skvěle strukturovaná, kapitoly jsou krátké bez zbytečné výplňové omáčky. Obsahují konkrétní návody, které je možné okamžitě začít zavádět do praxe.

Systém je založen na budování malých postupných návyků, což považuji za dlouhodobě udržitelný přístup. Trochu jiný pohled na zavádění změn do života jsem psala v článku „8 Tipů, jak dosáhnout trvalé změny“.

Rezonuje se mnou i základní myšlenka Tomáše Bati, že disciplína přináší svobodu a je rozhodující o úspěšnosti či neúspěšnosti člověka. Dosud jsem vnitřně nebyla vyrovnaná s vlastní systematičností, neb některé sebe rozvojové postoje dávají přednost plynutí bez řádu a struktury. Kniha můj náhled na sebe samu změnila.

Při čtení knihy mě potěšilo, že díky několikaleté práci na sobě, mám už řadu baťovských pravidel zažitých. Teď (březen 2022) se vracím k pravidlům týkajícím se překonávání každodenních strachů, které v posledních měsících vyplavaly na povrch. Inspirace BAŤA bude i v dalších měsících mým průvodcem.

Doporučuji přečíst celou knihu najednou a navnímat myšlenku baťovského systému. Začít návykem „Na první místo dát sebe“. A v dalším kole čtení se pak systematicky věnovat jednotlivým kapitolám (bodům) a rezonující myšlenky zavádět do praxe.

Nadchl mě i nádherný minimalistický luxusně působící design celé knihy.

Je to kniha, kterou po přečtení jen tak neodložíte (nebo možná ano, protože vás vůbec neosloví, nebo pro ni nenastal ten správný čas), ale bude vás dlouhodobě provázet.

Doporučuji knihu pro komplexitu, konkrétnost a jednoduchost navrhovaných řešení.

MINI obČASník

KAŽDÉ DRUHÉ ÚTERÝ

MINIMALISTICKÝ VÝLET DO PRACOVNÍHO I OSOBNÍHO ŽIVOTA